Irani të hënën nënshkroi një marrëveshje 5 miliardë dollarë me Total SA të Francës dhe një kompani kineze të naftës për të zhvilluar fushën e saj masive të gazit natyror në det të hapur, marrëveshjen e parë të tillë me kompanitë e huaja që nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015 me fuqitë botërore, raporton AP.

Zyrtarët në Teheran nënshkruan marrëveshjen, e cila do të shohë që firmat të zhvillojnë një pjesë të fushës masive në det të hapur të Pars South që Irani ndan me Katarin.

Gjithsej ka një pjesëmarrje prej 50.1 për qind në marrëveshjen. Korporata shtetërore China National Petroleum ka 30 për qind të aksioneve dhe Petropars të Iranit ka 19.9 për qind.

Marrëveshja përfshin 30 puse dhe dy njësi prodhimi, transmeton arbresh.info.

Zyrtarët parashikojnë se marrëveshja do të shohë rritjen e prodhimit të gazit në rreth 600 milionë metra kub nga 540 milion metra kub aktuale.

Gjatë ceremonisë, ministri iranian i naftës Bijan Zanganeh përgëzoi të gjithë të përfshirë në marrëveshje, duke thënë se kjo do të çojë në “më shumë se 5 miliardë dollarë investime të huaja”.

Irani ulet në majë të rezervave të katër fuqive më të mëdha të naftës në botë dhe e dyta me rezervat më të mëdha të gazit natyror. Që nga marrëveshja bërthamore, e cila pa Iranin që kufizonte pasurimin e saj të uraniumit në shkëmbim të heqjes së sanksioneve ekonomike, vendi ka rritur shpejt prodhimin e naftës së papërpunuar dhe ka shitur atë që kishte në rezerva të lundrueshme. Marrëveshja e së hënës do të rritë më tej arkat e saj dhe do të sigurojë një furnizim të ri të gazit natyror për konsumin e brendshëm, duke filluar nga viti 2021.

Kontrata 20-vjeçare gjithashtu ofron një votë besimi për Iranin në botën e biznesit, veçanërisht pasi Presidenti i SHBA Donald Trump ka kërcënuar të përpiqet dhe të rinegociojë marrëveshjen bërthamore, transmeton arbresh.info.

Tërheqja e prgjithshme nga Irani ndodhi në vitin 2006, pasi sanksionet e Kombeve të Bashkuara u morën përsipër nga frika se programi atomik i Iranit do të përdoret për të ndërtuar armë bërthamore. Teherani ka vazhduar programin e vet vetëm për qëllime paqësore.

Në kohën që nga marrëveshja bërthamore, Irani ka parë sukses në ndërmarrjet e tjera të biznesit. Boeing Co. dhe avioni i saj evropian Airbus kanë nënshkruar miliarda dollarë në marrëveshjet me Iran Air, të gjitha të miratuara tashmë nga Thesari i Shteteve të Bashkuara.

Boeing me bazë në Çikago gjithashtu nënshkroi një marrëveshje prej 3 miliard dollarësh në prill për të shitur aeroplanët e 30 737 MAX në Aseman Airlines të Iranit, një firmë në pronësi të fondacionit të shërbimit civil të Iranit. Shitjet e Boeing përfaqësojnë marrëveshjet e para të mëdha për një kompani amerikane në Iran që nga Revolucioni Islamik i vitit 1979 dhe nga marrja në dorëzim e Ambasadës së SHBA.